1 Ekim 2012 Pazartesi

Stil dediğiniz şey aslında bir kâse dondurmanın üstündeki kiraz şekeridir

Stil dediğiniz şey aslında bir kâse dondurmanın üstündeki kiraz şekeridir
Mert Aslan son dönemin parlayan moda danışmanlarından. Burcu Esmersoy, Hatice Aslan ve şarkıcı Göksel çalıştığı ünlü isimlerden bazıları. Aslan, modanın bir araç olduğunu, tavırla şekillendiğini vurguladı ve “modanın asıl amacı stildir” dedi.

Mert Aslan, moda editörü, stil danışmanı ve kreatif direktör. Son zamanlarda ismini çok duyduğum, başarılı işlerde imzasını atan sevgiliMert Aslan 5 soru 5 cevap köşemin konuğu oldu...

Moda sizce nedir?


Moda genel olarak bakıldığında çok büyük bir sektör. Kıyafetler, ayakkabılar, çantalar vs. Bu görünen yüzü. Büyük markalar, yöneticiler, tasarımcılar ve ekipleri, stilistler, moda fotoğrafçıları, saç vemakyaj artistleri, modeller, moda basını vb. Stil dediğimiz şey de aslında bir kâse lezzetli dondurmanın üstündeki kiraz şekeri. Olmadığında da o dondurma size çok lezzetli gelir ancak üzerindeki o tek süs yok mu; dondurmayı daha cazip ve çekici kılar. Saint Laurent “Moda geçicidir, stil ise kalıcı” der. Çünkü moda sürekli değişir; eski dediğiniz farklı şekillerde yeniye döner. Ama stil farklıdır, o modanın nefes alan, yaşayan, meydan okuyan, farklılık yaratan yönüdür. Moda bir araçtır, tavırla şekillenir, amacı ise stildir.

Kimlere stil danışmanlığı yapıyorsunuz?
Şu anda düzenli olarak çalıştığım Burcu Esmersoy var. İlk olarak Hatice Aslan ile başladım 2007’de. En son Göksel’in “Bende bi’ aşk var” albümündeki imajını gerçekleştirdim. Şimdi de İzel’in yeni imajı için çalışıyorum.

Marka, kıyafette ne kadar önemlidir?

O marka ile kurduğunuz bağdır önemli olan. Kıyafeti taşımaktır, kıyafeti taşıyamayan birinin marka giymiş ya da giymemiş olması çok önemli değildir.

Kadınlar ve erkekler yatırımını nelere yapsınlar?


Mutlaka klasik parçalara. Kadınlar birer iyi kesimli beyaz gömlek, siyah cigarette pantolon, gri kaşmir triko, trençkot, siyah bir pump; erkekler ise beyaz gömlek, lacivert blazer, trençkot, siyah kaşmir triko ve iyi kesimli bir siyah takım elbiseye yatırım yapmalı.

Stil sahibi olmak için önerileriniz nelerdir?
İnsanın kendini çok iyi tanıması gerek. Vücudunu, ten, göz ve saç rengini. Ayrıca zevklerini, hobilerini. Stil, kişiliğin dış görünüşe yansımasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder