25 Aralık 2012 Salı

Doğru takım elbise nasıl seçilir!


Bu yeterince ses getirebilir, fakat bu tarz şeyler artık eskiden olduğu kadar basit değil. Bugünlerde, bir takım elbisenin bir sürü kullanım amacı var. İyi bir takım elbise, ofiste, düğünde-ve ya bir iş görüşmesinde - bir sürü etki yaratabilir. Parti ve ya seyahatlerde görüntünüzü canlandırabilir. Amaç ne olursa olsun unutmamanız gereken en önemli şey onsuz olmaktansa, takım elbise içinde çok daha iyi görünmenizdir. Asıl mesele bu. Göstermek istemediğiniz yerleri saklar ve istediklerinizi de vurgular. İşte bu yüzden kadınlar, iyi bir takım elbise içindeki beylere daima hayranlık duyarlar. Ben de burada, hangi durumda takım elbisenin işe yarayacağının altını çizeceğim.

BANKACI / AVUKAT
DİĞER BİR DEĞİŞLE ''GELENEKSEL'' PROFESYONEL


Ciddi bir iş ciddi bir takım elbise gerektirir. Bu nedenle, iş renge, modele ve bedene uyma konusuna gelince takım elbisenizi oldukça sağlam zemine oturtmalısınız. Buna kravat dahil olabilir de, olmayabilir de. Vücudunuza göre kesilmiş, koyu renk bir takımın içine girmeye çalışabilirsiniz - bu, ne sizi kumaşın içinde sıkmalı, ne de film gibi içine sarmalı. Koyu lacivert ve füme, gri tonları en tercih edilen çok yönlü seçenekler arasında.

MİMAR / TASARIMCI
DİĞER BİR DEĞİŞLE ''YARATICI'' PROFESYONEL


Bu takım elbise, bir T-shirt ve ya hoş kesim bir süveterle (kumaşı ve ya bedeni uygun olduğu takdirde) giyilebilir. Oldukça da şık olur. Klasik renk lacivert ve açık gri tonunda, çok resmi görünmeyen pamuk ve ya keten kumaş alın (yarım astarlı olan, omuz hizasına tam oturan ve ince kesim kollu), ve daha kısa bir ceket ve ayakkabı hizasında biten ince kesim bir pantolon tercih edin. Bu şekilde altına spor ayakkabı da giyebilirsiniz, kötü olmayacak.

DÜĞÜNE GİDEN KİŞİ
BU BÜYÜK GÜNDE NASIL GÖZE ÇARPARSINIZ


Adınız Mick Jagger olmadığı sürece misafir ve ya damat olmanız fark etmez, önemli olan bugünün fotoğraflarının kaderinin, uzun bir süre asılı kalacak olduğunu, unutmamaktır. Mavi ve ya gri tonunda dar kesim olmayan, klasik bir ayakkabı, düz, beyaz bir gömlek, kravat ve cep mendiliyle tamamlanmış tek ve ya çift sıra düğmeli yün ve ya tiftik bir takımı her zaman tavsiye etmişimdir. Yaka çiçeğini ve ya broş gibi bir yaka iğnesi ya da rozeti de tercih edebilirsiniz - sıradan davetlilerden kendinizi yeterince ayırt ettirmiş olursunuz.
 
Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç küçük detay

MODELİ
Kruvaze siyah olsa da, tek sıra, çift düğmeli takımlar hala kusurlu sayılıyorlar, tek düğme olanlar ise şık ve stil sahibi kategorisinde ön sırada yer alıyorlar. Eğer gerçekten ''güçlü bir etki'' istiyorsanız buna yeleği de ekleyin. Kural, yakanın kravatla desteklenmesi gerektiğidir.  Kravatların çoğu 8cm kalınlığında, ince olanlar ise 6cm civarında olmaktadır.

BEDENİ
Çok sıkı olmadığı sürece dar giyinebilirsiniz. Ceket boyları ise son yıllar içinde gitgide kısalmakta - arka uzunluğu ise 72 ila 75cm arasında olanlar en çok tercih edilenler arasında. En çok tercih edilen pantolonlar ise hala, düz ve dar olmakla beraber paça boyu çok uzun olmayanlar. İtalyan kesimi düşünün.

KUMAŞI VE KALIBI
Kumaşında belli bir dokuya sahip oldukları sürece düz ve sade takım elbiseler daha ilgi çekici durumdalar. Fitilli kumaş, zikzak desen, tüvit, veronika kumaş deseni dikkat edilmesi gereken hususlar arasında. Kumaşa gelince, şeritlerdense yatay çizgiler şu anda daha önemli bir yerdeler - Galler Prensleri'nin çizgileri özellikle geçer durumdalar, hatta en sıradan iş ortamında bile.

PROVA TÜYOLARI
Takım elbise seçerken izlemeniz gereken birkaç yöntem

GÖĞÜS BÖLGESİ
Ceketin yaka dökümünün iç kısmı boynunuzun aşağısına doğru yatay bir şekilde uzanmalı. Eğer bir boşluk olursa, sonrasında ceket çok sıkı olur.

YAKASI
Gömleğin yakası üzerinden görünecek şekilde ceketin yakası ile birleşmeli. Çok üstünde ve ya çok içinde kalmamalı.

KOL UZUNLUĞU
Başparmağın bitimine kadar olup 10cm uzunluğu aşmamalı.

BOY UZUNLUĞU
Kollarınızı yana doğru tuttuğunuzda ceketin arka uzunluğu eklemlerinizin yanında bitmeli.

YIRTMACI
Yan ve ya orta yırtmacın siz ayaktayken açık görünmesindense kapalı duracak şekilde olması gerekmektedir.

BELİ
Kural, ceketin dar olmaktan uzak durmasıdır. Gerçi İtalyanlar her ne şekilde olursa olsun hatta çok dar bile olsa bedeni ceketin içine uyarlıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder