25 Aralık 2012 Salı

Kâkül kestirin 5 yıl daha genç görünün


Değişime saçlarınızdan başlayın ve kâkül kestirin emin olun 5 yaş genç göstereceksiniz.

Geçenlerde fotoğraf albümümü incelemeye başladım. Yeni bir fotoğraf albümü oluşturmaya karar verdim. Geçmişe yönelik saç stillerini gösteren yüzlerce en az 10 yıllık fotoğraf buldum.

Evet, yırtıp atmak istediğim berbat kesilmiş ve mandal tokalarla toplanmış bir sürü fotoğraf vardı. Ama bu süreç paha biçilemezdi ve bütün saç kesimleri arasında en iyi görünenler - tahmin edin - kâkül kesilmiş olanlardı. Bu konuyu saçlarımı kesen kuaförümle görüştüğümde, belirli bir yaşa gelindiğinde kakül kesilmiş saçların en iyi görüntüyü verdiğini onayladı.

Kâküller, saçlarınızı modaya uyarlamanın basit ve ucuz bir yolu. Güzelliği ortaya çıkaran ve kötü görüntüyü kamufle eden bir kesimdir. Özellikle geniş, kırışık ve ya çökük bir alına sahipseniz. Ve aynı zamanda yüzünüze dökülmüş perçemlerle (ışıltılı olmak şartıyla) dikkati hemen üzerinize çekersiniz.

MUHTEŞEM KÂKÜLLERE NASIL SAHİP OLUNUR

Öyleyse çok kıvırcık bir saça sahip olmadığınız ve ya saçınızda ters yöne ayrılan inatçı saçlarınız olmadığı takdirde, hemen kuaförünüze gidip saçlarınıza kahkül kestirebilirsiniz. Böyle bir durumda kahkül hiçbir işe yaramaz çünkü. Ve sürekli onlarla savaşmak zorunda kalırsınız.

Eski moda kahküllerden bahsetmiyorum. Genç ve modern kahküller var. En iyisini elde etmek için, kâküllerin uzun, kalın, düz olması gerek ya da rast gele kesilmiş yan kâkülleri tercih edebilirsiniz.

Çok milimetrik olması sizi olduğunuzdan daha iyi göstermez ve ya çok kısa olması ve ya alnınızın yarısına bile gelmemesi. Kâküller daima modern olmalı, çağ dışı kalmamalı. Kuaförünüzü, gördüğünüz en az 3,4 ayda bir kâküllerinizi şekillendirin. Makası alıp kendim keserim diye düşünmektense kendinizi uzman ellere bırakın.

KÂKÜL PERUK KULLANMAYA NEDERSİNİZ?

Sizi çok zahmetten kurtarır. Saçınızı kâkül kestirmeyip böyle bir seçimle hem saçınızda beyazlarınız çıktığı an kullanıp bakımlı bir görüntünüz olur. Hem de kâkül size daha dinç ve genç bir stil yaratı

DEĞİŞİM DAİMA SAÇLA BAŞLAR

Belli bir yaşa geldiyseniz, neredeyse her çeşit saç şekli denemişsinizdir ve kendinize en yakışanı bulmuşsunuzdur. Çılgın tecrübeleriniz de bittiğine göre (Saçlarını Britney Spears gibi kazıtmayacaksınız) kendi stilinizi korumak güzel. Bu ne demek? Birkaç dokunuştan bahsediyorum.

Liseden beri saç şekillerini değiştirmemiş akrabalarınız ve ya arkadaşlarınız var mı? Benim var. Hala gençlik yıllarınızdan kalma düz, uzun, ortadan ayrık saçları savunuyorsanız eğer, bu sadece sizin şu anki yaşınızı vurgulamaya yarar. Stil değişir, tabiî ki yüzünüz de, o yüzden kahküllerinizin kalınlığını inceltebilirsiniz mesela. İşte kuaförünüzle tartışabileceğiniz birkaç ufak değişim önerileri.

Tarz ve katlı kesim. Saçlarımı şekillendiren kuaförüm ''saçlarınızı öne atın ve değişim başlasın'' diyor. Birazcık olsun uzunluğuyla oynayın, en azından mevsimsel. Kıştansa yazın uzatabilirisiniz.
Ayrımını değiştirin. ''Sadece yaş almış kadınların tek bir yönü vardır'', diyor kuaförüm ''İfadeniz saçlarınızı ayırdığınız her bir yöne göre değişir. '' (Orta ayrımdan kaçının çünkü yüzünüzün dengesini bozan daha fazla bir şey yok) .

Gerçekten yeni bir görünüş istiyorsanız sabit fikirlerinizi unutun. Kendinizi uzman ellere bırakın.

Stilistinizi değiştirmenin zamanı değil mi?

Saç stilistiniz ile heyecanlanmaya ihtiyacınız var. İnanın saçınıza yatırım yapmaya değer. Saç stilinizin eskidiğine karar verdiyseniz ve onu yenileme fikriyle dolup taşıyorsanız, eski kuaförünüzü bırakmanın belki de tam zamanıdır.

Eğer çok uzun süredir kuaförünüz değişmediyse, her gittiğinizde saçlarınız ancak bir önceki versiyonun bir tık daha iyileşmiş halidir diyorum. Birileri belli bir stilinizin olmadığını söylüyorsa, hadi kımıldayın. Herkes vücut ölçüsünün, yaşam şeklinin, saçlarının ve yüzünün doğru yanlarını yansıtacak farklı bir versiyonuna sahip olabilir. Ve eğer saçlarınızın daha iyi görünmesi için bir sürü ürün kullanmanız gerekiyorsa bu doğru kesim değildir.

Yeni bir kuaföre ihtiyacınız var!

Sizin, saçlarınızın geçmişini bilmeyen, size taze ve modern bir bakış açısıyla yaklaşacak olan bir kuaföre ihtiyacınız var. Kuaförünüzü bırakmanın kolay olmadığını biliyorum, ama bezen buna mecbursunuz. Kendinizi suçlu hissedecekseniz eğer, ona son bir şans daha verin.

Gidin ve daha genç ve modern bir şeyler istediğinizi söyleyin. Hatta dergilerden beğendiğiniz birkaç modeli de getirebilirsiniz. Eğer istediğiniz olmadıysa, kuaförünüz de onu neden bıraktığınızı anlayacaktır.

Mektup yazmanıza ve ya bir açıklama yapmanıza gerek yok. Bazılarımız için bunu yapmak çok zor hatta onlar birilerinin duygularını incitmektense, aynı sıradan saçlarla devam etmeyi bile tercih edebilirler. Bu kişilerin siz olmasına izin vermeyin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder